Darmowa wysyłka od 199 zł
Dostawa od 2 do 5 dni roboczych
Futuro - plakaty na ściany tworzone przez artystów

Promocja -20% na plakaty!

Promocja obowiązuje do 30.04

Styl Hampton - jak stworzyć nadmorski luksus we wnętrzach

Natalia Ciesielska

Natalia Ciesielska

30 października · 4 minuty czytania

Klimat luksusowych, nadmorskich kurortów we własnym domu? Jeśli lubicie nadmorskie klimaty, a przy tym przytulne i eleganckie wnętrza, pokochacie styl Hamptons. Ten inspirowany nadmorskimi rezydencjami z rejonu Long Island, efektowny styl wnętrzarski słynie z delikatnej palety barw w marynistycznym klimacie, naturalnych materiałów oraz aranżacji sprzyjających relaksowi. Czym jeszcze charakteryzuje się styl Hamptons i jak wprowadzić go do wnętrza, tego dowiecie się z poniższego wpisu.

Jak narodził się styl Hampton?

Jak sama nazwa wskazuje, styl ten pochodzi od nazwy nadmorskiej miejscowości Hampton położonej w rejonie Long Islands, gdzie chętnie wypoczywają i mają swoje domy wakacyjne gwiazdy, artyści i nowojorska elita. Na upowszechnienie stylu Hamptons niewątpliwie miał także wpływ film „Lepiej późno niż później” z Diane Keaton i Jackiem Nicholsonem. Bohaterka filmu Erika, uznana pisarka z Nowego Jarku mieszka w pięknej willi położonej w malowniczej scenerii blisko oceanu. Jej dom to komfortowa oaza wypełniona gustownymi meblami i dodatkami, które kipią elegancją i przytulnością. Dom Eriki można uznać za modelowy dom urządzony w stylu Hamptons. Skąpane w odcieniach bieli i błękitów wnętrza gwarantują niezakłócony spokój i harmonię, tak doskonale odzwierciedlające wakacyjny klimat nadmorskich rezydencji.

Paleta kolorystyczna – kolory sprzyjające relaksowi

Charakterystyczna dla stylu Hampton jest stonowana, monochromatyczna i naturalna paleta kolorów, specyficzna dla nadmorskiej przyrody. Króluje przede wszystkim biel, a także beż i szarości, dopełnione różnymi odcieniami morza, które w zależności od pory dnia i roku, może przybierać różne odcienie. Z kolei ciemne barwy występują we wnętrzach w stylu Hamptons w bardzo oszczędnej formie, jedynie w postaci drobnych akcentów, tak by nie zakłócić spokojnej atmosfery. W aranżacjach w klimacie nadmorskich kurortów dominują zwłaszcza poniższe barwy:

1. Biel: Wszystkie odcienie jasnej, czystej i złamanej bieli- począwszy od koloru śnieżnobiałego, przez kremowy, aż po postarzaną, przybrudzoną biel. Kolory odnoszą się do wyrzucanych przez morze muszli, leżących na piasku kamieni, a także bielonego drewna, które dominuje w drewnianej stolarce domów we wschodnim Long Island. Niezwykły efekt aranżacyjny we wnętrzach w stylu Hampton wniosą białe meble, nadając całości lekki, elegancki i nieprzesadzony klimat. Z kolei wybierając dodatki, warto postawić na minimalistyczną i jednocześnie przyciągającą wzrok formę. Taki efekt zapewnią skąpane w białym świetle skały znajdujące się na plakacie Jasny poranek.

2. Beż i jasne żółcie: Skąpane w słońcu piaszczyste plaże dopełniają delikatną paletę barw charakterystyczną dla stylu Hamptons. Jasne, stonowane kolory doskonale ocieplają wnętrza, dlatego idealne sprawdzi się Plakat Spacer po plaży nadający wnętrzom wakacyjny klimat. W przyjemny nastrój wprowadzi nas również Zestaw Delikatne tony obejmujący kompozycję plakatów w tonacji piasku. Jasna paleta obejmuje beże, w przypadku stylu Hampton idealnie sprawdzi się len w naturalnej odsłonie, np. w postaci tapicerki mebli wypoczynkowych. Z kolei jasnożółte dodatki dodadzą wnętrzu przytulności i świetlistości, może to być zastawa, poduszki na krzesła i tekstylia kuchenne dopełniające kuchnię i jadalnię w stylu Hamptons.

3. Wszystkie odcienie morza: Nostalgiczne, bezkresne morze może przybierać wiele odcieni, od jasnego błękitu wody w czasie słonecznej pogody przez lazurowy i zgaszony, aż po chłodne odcienie niebieskiego. Idealnym odzwierciedleniem stylu nadmorskiego są oczywiście widoki morza. Wieszając na ścianie plakaty marynistyczne, możemy czuć się jakbyśmy byli na wakacjach nad morzem przez cały rok. W lekki i pozytywny nastrój wprowadzi nas z pewnością plakat Morska bryza, ukazujący brzeg muskany przez morskie fale. Równie spokojny i nieco melancholijny jest Plakat Senna zatoka, który jednocześnie znacznie powiększa przestrzeń. Z kolei Plakat Wzburzona natura oddaje nieokiełznany żywioł wody. Ta propozycja z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom morskich przygód. Jasnoszary kolor ma także niebo, skały i kamienie wyrzucane na brzeg. Do wnętrz możemy wprowadzić błękit i jego odcienie pod postacią niebieskich wzorów roślinnych obecnych na porcelanie i ceramice.

4. Niebieski i granat: Ciemne odcienie niebieskiego jednoznacznie kojarzą się z klimatem morza. W aranżacjach w klimacie nadmorskiej willi sprawdzi się najlepiej ciemny odcień niebieskiego bądź granatu w postaci pojedynczych plam kolorystycznych, wprowadzając do wnętrz brakujący kontrast. Może to być welurowa sofa ustawiona w centralnym miejscu w salonie, a także ciemny wzór poduszek dekoracyjnych rozłożonych na jasnej kanapie, jak również niebieskie pasy zdobiące dywan, będące nieodzownym elementem stylu marynistycznego.

**5. Srebrne i złote akcenty: **Przypominają muskające promienie słońca, a także blask księżyca. Srebrne i złote dodatki jak świeczniki, lampiony, czy lustra w ozdobnej ramie podkreślą luksusowy charakter wnętrz.

Luksusowe materiały- naturalne i komfortowe

W luksusowych wnętrzach w stylu Hamptons nie ma miejsca na kompromisy, aranżacje mają wyglądać szlachetnie i wytwornie, a przy tym zapewniać jak największy komfort i prezentować się naturalnie. Dlatego w aranżacjach w klimacie Hamptons dominują wysokiej jakości materiały jak drewno, porcelana, kamień, marmur, mosiądz. Z kolei rattan i wiklina są obecne nie tylko w czasie ciepłych miesięcy na tarasie. Przez cały rok mogą znajdować się w domu rattanowe fotele, stoliki kawowe, jak również kosze i plecione pufy, wprowadzając do wnętrz powiew lata. Coraz śmielej pojawia się także juta, a wykonane z niej dywaniki świetnie komponują się w łazience w otoczeniu roślinności. Wśród tkanin króluje len, bawełna i aksamit sprawiając, że całość prezentuje się przytulnie, lekko i elegancko.

Meble w nadmorskim stylu- wysoka jakość i wygoda

Nie ma wątpliwości, że wnętrza w stylu luksusowych kurortów nie obejdą się bez pięknych mebli. Jakie meble pasują najbardziej do stylu Hamptons? Doskonałym wyborem są meble utrzymane w rustykalnym tonie z wyraźną nutą elegancji. Urządzając wnętrza w klimacie nadmorskim, stawiamy przede wszystkim na drewniane i tapicerowane meble inspirowane klasyką i tradycyjnym rzemiosłem, jednocześnie dbając o komfort. Sprawdzą się meble z bielonego czy postarzanego drewna w tonacji kremu bądź złamanej bieli jak np. solidne i ręcznie wykonane, pojemne komody o klasycznej formie na ozdobnych nóżkach, wbudowane w ścianę regały na książki, kredensy na porcelanę, czy szafki narożne idealne na wazon z kwiatami. Do Hamptons style pasują też meble kolonialne, których ciemne drewno i egzotyczne wzornictwo wpisuje się w klimat nadmorskich rezydencji. Meble mają jednak nie tylko doskonale wyglądać, ale i zapewniać wygodę. Obszerna, lniana sofa w odcieniu kremu przyciągnie uwagę w salonie. Z kolei dopasowany do niej stolik ze szklanym blatem i postawione obok fotele, szezlong czy pufy pozwolą domownikom na chwilę wytchnienia po spacerze.

Dodatki w stylu Hampton- urokliwe i przytulne

Czym byłoby wnętrze bez odpowiednich dodatków? Aranżacje w stylu Hampton dopełniamy dodatkami, nadającym całości elegancki, a przy tym urokliwy i przytulny charakter. Pomogą w tym rozłożone na sofie i fotelach miękkie poduszki w dekoracyjnych poszewkach w odcieniu błękitów, beżów i szarości. Utrzymane w kolorystyce niebieskiego i bieli marokańskie desenie, a także marynistyczne pasy oraz wzory inspirowane chińską porcelaną także urozmaicą stonowaną przestrzeń.
Do wnętrz wybieramy także dodatki nieodłącznie związane z nadmorskimi willami, czyli będą to przede wszystkim muszle o różnych kształtach i wielkościach oraz zakopane w piasku kamienie, które możemy wyeksponować w szklanych naczyniach. Motywy kotwic, a także lampy owinięte grubym sznurem prezentują się oryginalne i wnoszą swobodny klimat. Ściany ozdobione w plakaty marynistyczne, nawiązują klimatem do morza, plaży i nadmorskiej natury, gwarantując stworzenie odpowiedniego otoczenia. Niezastąpione są również srebrne świeczniki, drewniane bądź metalowe tace na drobiazgi, nie tylko wyglądające szlachetnie, ale i dodające blasku we wnętrzach. Z kolei drewniane lampiony z bielonego drewna nawiązujące do latarni morskich, zapewnią wieczorami przyjemnie migoczące światło, kojąco wpływające na nastrój.
Kluczem do uzyskania wymarzonego wnętrza w stylu Hampton jest stonowana paleta barw, wysokiej jakości materiały i dążenie do uzyskania zrelaksowanej aranżacji, w której można wypocząć i nabrać wiatru w żagle. Bez wątpienia w zbudowaniu atmosfery luksusowych nadmorskich kurortów pomoże wam także dobór komfortowych mebli i pięknych dodatków w marynistycznym tonie, które dopełnią aranżację, czyniąc ją bardziej spersonalizowaną i przez to tak unikatową. Jeśli szukacie więcej pomysłów na modne wnętrza, zaglądajcie na naszego bloga oraz do kategorii Inspirację, gdzie znajdziecie najmodniejsze zestawy plakatów w zawsze atrakcyjnych cenach.


Natalia Ciesielska

Natalia Ciesielska

Miłośniczka skandynawskiego designu i stylu mid-century modern we wnętrzach. Ceni polskie wzornictwo z lat 50. i 60. XX wieku. Z pasją pisze o wnętrzach i modzie. Prywatnie estetka, trenuje jeździectwo i rozwija się artystycznie.

footer.payments.klarna
footer.payments.paypal
footer.payments.aliorbank
footer.payments.bank_nowy
footer.payments.pko_bp
footer.payments.banki_spoldzielcze
footer.payments.bnp_paribas
footer.payments.bos_bank
footer.payments.city_handlowy
footer.payments.credit_agricole
footer.payments.ing
footer.payments.inteligo
footer.payments.mbank
footer.payments.millennium
footer.payments.nest_bank
footer.payments.plus_bank
footer.payments.pekao_sa
Mastercard
Visa

COPYRIGHT © 2023 WL Creatives sp. z o.o.