Darmowa wysyłka od 199 zł
Futuro - plakaty na ściany tworzone przez artystów
797 593 231

-25% na wszystkie plakaty!

Promocja obowiązuje do 30.09

IKEA style, czyli za co kochamy styl skandynawski

Natalia Ciesielska

Natalia Ciesielska

25 sierpnia · 4 minuty czytania

Kojarzony z harmonijną paletą barw, komfortem i umiłowaniem naturalnych materiałów, styl skandynawski nieustannie zachwyca swoją prostotą, funkcjonalnością i przytulnością. Jak nazwa wskazuje, wywodzi się z krajów Skandynawii tj. Szwecji, Danii i Norwegii. Jednak najbardziej znany stał się dzięki szwedzkiemu gigantowi, marce IKEA, która ideę mebli do samodzielnego montażu rozszerzyła na całym świecie. Czym się charakteryzuje jeden z najbardziej przyjaznych stylów wnętrzarskich? W poniższym wpisie przedstawimy jego najważniejsze cechy, dzięki którym zakochacie się w nim jeszcze bardziej.

Powrót do natury i proste rozwiązania

Najważniejsze cechy, które nasuwają się na myśl, analizując styl skandynawski, opierają się zwłaszcza na wykorzystaniu bogactwa natury, ale to nie wszystko. Z czego jeszcze znany jest scandi style?

1. Jasna paleta barw: Z racji małej ilości światła słonecznego Skandynawowie opanowali do perfekcji metodę rozjaśniania swoich domów. Stąd znane nie tylko z opowieści Astrid Lidngreen urocze domy obite drewnianą boazerią, białą stolarką okienną oraz zastosowanie we wnętrzach jasnej kolorystyki. W ten sposób skandynawskie domy nie wyglądają depresyjnie i doskonale komponują się z barwami natury.

2. Trik aranżacyjny: Użycie we wnętrzach bieli, beżów i szarości sprawia, że zaaranżowane w tym stylu wnętrza są spokojne i harmonijne. Nie oznacza to jednak, że styl skandynawski wyklucza inne barwy. Jednak wybierz raczej zgaszone odcienie jak brudny róż, terakota, czy ciemna zieleń.

3. Powrót do natury: Niewątpliwie styl skandynawski charakteryzuje wielka pochwała przyrody, która przekłada się nie tylko na bliską naturze kolorystykę, ale i wykorzystanie naturalnych materiałów jak drewno, kamień, szkło, czy metal, a także wprowadzenie ocieplających wnętrza tekstyliów z bawełny, wełny oraz owczych skór i futer. Choć te ostatnie coraz częściej zastępowane są futrami ze sztucznych materiałów jak poliester. Wnętrza skandynawskie są zatem bogate w meble z drewna i materiałów drewnopochodnych jak sklejka, czy drewno fornirowane. Akcesoria z metalu dodają blasku i przełamują stonowaną kolorystykę. Z kolei ozdoby w postaci ceramiki, wazonów ze szkła, luster wspaniale odbijają światło, optycznie je powiększając. Pustą ścianę znakomicie ozdabiają wszelkiego rodzaju grafiki, zdjęcia, czy plakaty. Budzący podziw widok ośnieżonych szczytów gór przybliża nas do dzikiej przyrody jeszcze bardziej, a plakat śnieżny szczyt imponująco nada głębi każdej aranżacji skandynawskiej.
4. Motyw leśnych zwierząt: Styl skandynawski jest nie tylko bliski naturze. Podkreśla wartość lasu i wynosi na piedestał mieszkające w nim zwierzęta. Stąd obecne wizerunki jeleni, ptaków, wilków i innych dziko żyjących zwierząt w Skandynawii. W naszym wnętrzu również może zagościć majestatyczny jeleń w nowoczesnej odsłonie , w kolorystyce szarości. Plakat spokój natury odzwierciedla naturę i harmonię, podkreślając to, co najważniejsze w stylu scandi.

5. Minimalizm: Nie można zapomnieć o minimalizmie. Styl skandynawski bazuje na oszczędnych w formie meblach, najlepiej modułowych, które można ze sobą dowolnie łączyć, zestawiać, tworząc nowe aranżacje. Surowość łączy się ze zdecydowanymi liniami jak kontrastowe elementy np. ciemne ramki zdjęć, czy podstawy stolików.

6. Proste rozwiązania: Już kilka zestawionych ze sobą plakatów skandynawskich, stworzy domową galerię odgrywającą rolę inspiracji, wspomnień i marzeń. Proste rozwiązania przynoszą najlepsze efekty. To także cecha stylu skandynawskiego, który odzwierciedla doskonałe wzornictwo zaprojektowane nie tylko dla użyteczności, ale i w poczuciu piękna. wspomnień i marzeń. Zestaw Skandynawski las to estetyka wprowadzająca spokój i harmonię, bazująca na ponadczasowych barwach bieli i czerni. Przypadnie do gustu miłośnikom geometrii, czystych form i natury przedstawionej w nowoczesnej odsłonie.

Komfort i funkcjonalność

Skandynawski styl można śmiało nazwać najbardziej komfortowym stylem wnętrzarskim. Pełne jasnych barw i kontrastowych zestawień gwarantują przyjazne wnętrze zapewniające odpoczynek po długim dniu i które, nie znudzi się po jednym sezonie. Komfort zapewniają przede wszystkim wygodne meble jak sofy, fotel i pufy, które pełnią kilka funkcji. Multifunkcjonalność, która zakłada mebel do relaksu w dzień, a który w nocy może pełnić funkcję łóżka dla gości. Z kolei wszelkiego rodzaju pufy to nie tylko dodatkowe siedzisko w salonie, ale i stolik pomocniczy, na którym zmieszczą się akcesoria typu taca ze świecami, czy znajdzie się miejsce na filiżankę z kawą.

Hygge, czyli ciepło i przytulny klimat

Przedstawiając styl skandynawski nie sposób wspomnieć o znanej na całym świecie filozofii hygge, którą zawdzięczamy Duńczykom. Idea hygge narodziła się w XIX w Danii i oznacza wygodę, sielskość i przytulność. Koncept jednak stał się mocniej popularny po rozpowszechnieniu się mody na wnętrza w stylu skandynawskim. Hygge stanowi swoiste dopełnienie stylu scandi. We wnętrzach zakłada powrót do natury, stonowaną paletę barw oraz otaczanie się prostymi, dobrze zaprojektowanymi przedmiotami z naturalnych surowców, wspierające codzienne życie i pozwalające celebrować każdą chwilę. Duńska idea wprowadziła ciepło i pełną bliskości atmosferę do raczej chłodnego stylu skandynawskiego zaproponowanego przez Szwedów. Opiera się na prostocie czerpania radości z codziennych chwil i nowego spojrzenia na swoje otoczenie.

Trik aranżacyjny: Minimalistyczne wnętrza skandynawskie ocieplisz, wprowadzając dodatki w nasyconych barwach jak miękkie poduszki, wzorzyste dywany tkane z kolorowej wełny. Z kolei sklejka brzozowa w postaci mebli jak regały, półki na książki, czy elementy ścienne, doda naturalnej przytulności w pomieszczeniu.

Mimo upływu lat moda na styl skandynawski nie ustaje. Co więcej, to styl, który ciągle ewoluuje we wnętrzach, pokazując co jakiś czas nową odsłonę. Jednak podstawowe założenia przedstawione w treści wpisu pozostają cały czas aktualne. Jeśli szukacie więcej pomysłów na modne wnętrza, zaglądajcie na naszego bloga oraz do kategorii Inspirację, gdzie znajdziecie najmodniejsze zestawy plakatów w zawsze atrakcyjnych cenach.


Natalia Ciesielska

Natalia Ciesielska

Miłośniczka skandynawskiego designu i stylu mid-century modern we wnętrzach. Ceni polskie wzornictwo z lat 50. i 60. XX wieku. Z pasją pisze o wnętrzach i modzie. Prywatnie estetka, trenuje jeździectwo i rozwija się artystycznie.

Futuro - plakaty na ściany tworzone przez artystów
PayU - operator płatności
Mastercard
Visa
COPYRIGHT © 2022 WL Creatives sp. z o.o.